طول مطالعه: 4 دقیقه

هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۵۸۹.۰۰ دلار، با احتساب نرخ تتر ۳۲,۳۸۹ تومان معادل ۵۱,۴۶۶,۳۷۴ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۲۵.۳۳ میلیارد دلار است. با وجود افزایش درآمد نفتی، نرخ رشد اقتصاد ایران طی سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ به ترتیب ۰.۸ و ۱.۳ درصد بود. نرخ دلار هم در بازار آزاد در حدود ۳۷ هزار ریال تثبیت شده بود.با این حال دولت ترامپ پس از آغاز به کار با هدف آن چه که کاهش حمایت مالی ایران از برخی گروههای شبهنظامی فعال در خاورمیانه عنوان کرد، دسترسی ایران به منابع ارزیاش را محدودتر کرد. ​​​​​​​!

نتایج قرعه کشی خودرو البته در همان سال در مقطعی نرخ ۹ هزار ریالی نیز برای دلار آمریکا ثبت شد.در مجموع بهای متوسط دلار در طول سال ۱۳۷۴ بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت و از مرز ۵ هزار ریال عبور کرد. در حالی که نرخ تورم در سال ۱۳۹۲ نزدیک به ۳۵ درصد بود، نرخ دلار آزاد از ۳۵ هزار ریال در ابتدای سال به ۳۰ هزار ریال در اسفندماه سال ۱۳۹۲ کاهش یافت.

اتریوم کلاسیک چیست از سال ۱۳۳۴ و همزمان با برقراری روند عادی صادرات نفت ایران و بازگشت رونق اقتصادی، نرخ تورم که در سال ۱۳۳۳ تا ۱۵.۹ درصد افزایش یافته بود به کمتر از ۲ درصد کاهش یافت. نرخ رشد اقتصادی این سال به ۳ درصد هم نرسید.در چنین شرایطی مردم اسلامشهر که شهری واقع در ۱۵ کیلومتری در فروردین ماه سال ۱۳۷۴ به بهانه افزایش ۳۰ درصدی کرایه حمل و نقل و در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی تظاهرات کردند..نرخ ارز از ۳ هزار ریال در فروردین در سال ۱۳۷۴ به ۷ هزار ریال در خرداد همان سال رسید و برای اولین بار سخن از دلار یکهزار تومانی به عنوان نماد وخامت اوضاع اقتصادی ایران در افکارعمومی مطرح شد.

جام جهانی ۲۰۱۸ از سال ۱۳۶۵ نرخ تورم اقتصاد ایران به بیش از ۲۰ درصد رسید و رشد اقتصادی کشور نیز منفی شد. فارغ از دلار آزاد، ارز رقابتی که مختص بخش تولید بود، ارز رسمی که نرخ کنترل شده دولتی برای کالاهای اساسی بود و نرخ شناور که مختص بخش تجارت و خدمات بود. در سال ۱۳۸۰ در حالی که نرخ رسمی ارز ۱۷۵۰ ریال بود، نرخ آزاد دلار به ۷ هزار و ۹۲۰ ریال رسید. این نرخ در آستانه پذیرش قطعنامه ۱۴۵۰ ریال بود.

پنج سال پس از ترور فعالان سیاسی کرد در آلمان، دادگاهی در این کشور، دولت ایران را به دست داشتن در این ترور محکوم کرد. ارز در بهای ۱۶۵۰ ریال تک نرخی شد ولی عمر این سیاست حدود هفت ماه بود.ادامه کاهش قیمت نفت، نرخ تورم ۲۳ درصدی و بحران بدهیها و کسری بودجه دولت امکان ادامه اجرای این سیاست را نداد تا متوسط نرخ آزاد دلار در پایان آن سال به بیش از ۱۸۰۰ ریال برسد.

ملی شدن صنعت نفت ایران در سال ۱۳۲۹ با اعمال تحریمهای فروش نفت و کاهش درآمدهای ارزی همراه شد به همین دلیل در ۱۳۳۰ قیمت دلار آمریکا به بیش از ۶۰ ریال و در دامنه ۱۰ ریالی تا ۷۰ ریال در نوسان بود.اما در سال ۱۳۳۱ و همراه با موج تلاطمهای سیاسی نرخ ارز در فاصله ۷۰ تا ۹۰ ریال در نوسان بود. با این وجود قیمت دلار آمریکا حدود ۱۰ سال در نرخ ۷۰ ریال و با لحاظ دامنه نوسان اندکی تثبیت شده بود.رخداد انقلاب سال ۱۳۵۷ به حاکمیت دلار تک نرخی ۷۰ ریالی پایان داد.

دلار استرالیا بدین ترتیب روزهای آغازین سال ۷۶ با فراخوانی سفرای کشورهای اروپایی از تهران و قطع روابط دیپلماتیک آنها با ایران مصادف بود.در بعد اقتصادی نیز نرخ رشد در حال نزول به زیر یک درصد بود و تورم ۱۷.۳ درصدی در کنار نرخ بیکاری ۱۳.۱ درصدی شرایط را برای افت بیشتر ارزش برابری ریال در برابر دلار فراهم کرد. اتریوم با نماد اختصاری یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۱۹۴.۴۶ میلیارد دلار، در رتبه ۲ بازار قرار داشته و سهم ۱۸.۸۳ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد .

رونمایی آیفون ۱۳ پرو مکس با وجود افت و خیزهای بسیار اقتصاد ایران در ۹۶ سال گذشته، حضور محرکهای سیاسی متعددی توانسته ارزش برابری پول ملی ایران را با شوکهای کوتاه مدت مواجه کند. شایعه بهبود روابط ایران و آمریکا و نیز انتشار خبر سفر محمدمصدق، نخست وزیر وقت به دادگاه لاهه از جمله شوکهای مثبت وارده در این سال به بازار ارز بود.با وجود کاهش سطح عمومی قیمت ها در سال ۱۳۲۹ و حفظ نرخ تورم تک رقمی تا سال ۱۳۳۲ توسط دولت محمد مصدق، کاهش درآمدهای ارزی و کسری بودجه دولت مهمترین عامل کاهش ارزش برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا بود.

همزمان با ورود ارتش متفقین به ایران که منجر به سقوط حکومت رضا شاه پهلوی و جهش نرخ تورم از ۱۳.۸ درصد به ۴۹.۵ درصد شد، نرخ دلار با بیش از ۷ درصد افزایش به ۱۵ ریال رسید.تبعات اشغال ایران و بحران سیاسی حاکم موجب شد در سال ۱۳۲۱ نرخ تورم به بیش از ۹۶ درصد برسد، اتفاقی که بهای دلار را به بیش از ۱۶ ریال رساند. این روزها رسانه های فارسی زبان ایرانی با ارایه گزارش ، تحلیل و گفت و گو با کارشناسان و اقتصاددانان درباره دگرگونی های بازار ارز ایران راهی برای طرح حث های مهم را باز نگه می دارند.

رئال مادرید مقابل رئال مایورکا
در حال حاضر فعال ترین صرافی که در آن اتریوم معامله میشود، صرافی با سهم %۹۹.۹۹ از حجم معاملات روزانه است. در همین حال شش ماه پس از پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری، محقق نشدن وعدههای روحانی در ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال و نیز رفع مشکل سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری ورشکسته موجب شد تا در دی ماه سال ۱۳۹۶ در بسیاری از شهرهای ایران اعتراضهای عمومی نسبت به عملکرد دولت شکل بگیرد. نرخی که از ۱۳۲۲ تا آن زمان بی سابقه بود.

آخرین بروزرسانی در: