طول مطالعه: 4 دقیقه

قیمت تتر ()

تتر ادعا می کند که تمام توکنها دارای پشتوانه ۱۰۰ درصدی هستند؛ بنابراین مشتریان می توانند هر زمان که خواستند، رمز ارز خود را با دلار آمریکا معاوضه کنند. عرضه نمی تواند برای دستکاری قیمت بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری در صرافی بیتفینکس شود. در طی این تحقیقات مشخص شد که شرکت اطلاعات و گزارشات دروغین درباره پشتوانه تتر ارائه داده و صدها میلیون دلار بین این شرکت و صرافی بیتفینکس رد و بدل شده، تا بر روی گم شدن این تترها سرپوش گذاشته شود.

خودرو ملی لبنان شرکت قبلا بهدروغ اعلام کرده بود که هر توکن با ۱ دلار آمریکا پشتیبانی میشود؛ اما در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۹ (۲۳ اسفند ۹۷) پشتوانه را تغییر داد تا شامل وام به شرکتهای وابسته شود؛ صرافی بیتفینکس () در این سال به دادگاه نیویورک، برای استفاده از دارایی های خود برای سرپوش گذاشتن ۸۵۰ میلیون دلار تتر گم شده از اواسط سال ۲۰۱۸، احضار شد. در سال ۲۰۱۸، مدیران این بانک، آن را برای فروش گذاشتند و اعلام کردند که دیگر با شرکت تتر و بیتفینکس هیچ گونه روابط بانکی ندارند؛ اما با وجود این که صرافی با هیچ بانکی ارتباط نداشت و نمیتوانست واریز دلاری انجام دهد، ورشکست نشد و به فعالیت خود ادامه داد.

رونمایی آیفون Se 2022 در مجموع باید بدانیم که زمانی که حجم نقدینگی در یک صرافی کم باشد، به راحتی میتوان قیمت را دستکاری کرد. وجود همیشگی خریدار و فروشنده: حجم بالای معاملات و تعدد شرکت کنندگان باعث شده در هر زمانی، امکان نقد شوندگی معاملات وجود داشته باشد و همیشه خریدار و فروشنده ای در نقطه مقابل فعالیت شما در بازار وجود دارد. تحقیقاتی که توسط جان گریفین () و امین شمس در سال ۲۰۱۸ انجام شده، نشان میدهد که تعداد معاملاتی که مربوط به است، در صرافی بیتفینکس حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و این باعث افزایش قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ شده است.

پس از هک در سال ۲۰۱۷، معاملات این توکن به تعلیق در آمد و شرکت تتر اعلام کرد که میخواهد یک نرم افزار جدید راهاندازی و یک هارد فورک ایجاد کند، تا تمام توکنهای به سرقت رفته را دوباره تولید کند. تحلیلهایی بر روی بلاک چین بیت کوین نشان دادهاند که ارتباط نزدیکی بین هک تتر در سال ۲۰۱۷ (که منجر به سرقت رفتن ۳۱ میلیون تتر شد) و هک صرافی بیت استمپ () در سال ۲۰۱۵ وجود دارد.

جام جهانی ۲۰۱۰ این استیبل کوین در سال ۲۰۱۴ تحت عنوان ایجاد شد و سپس به تغییر نام داد. از آنجایی که پشتوانه هر تتر یک دلار آمریکا است، قیمت لحظهای تتر به طور پیشفرض یک دلار در نظر گرفته میشود. برای مثال قیمت یورو در مقابل دلار (هر یک یورو چه میزان برابری نسبت به دلار ارزش دارد) یا قیمت یورو در مقابل پوند (برای هر یک یورو چه مقدار پوند باید پرداخت شود). ​​​​​.

مثلا اگر قیمت تتر ۱۰ هزار تومان و قیمت بیت کوین ۵۰ هزار دلار، ما برای هر واحد بیتکوین باید ۵۰۰ میلیون تومان بپردازیم؛ اما اگر قیمت خرید تتر به ۲۰ هزار تومان برسد و بیت کوین در همان قیمت باقی بماند، ما باید ۱ میلیارد تومان برای هر پرداخت کنیم. تتر مانند بیت کوین غیرمتمرکز نیست؛ یک شرکت مالک این توکنهاست، آنها را تولید میکند و عرضه این استیبل کوین را مدیریت میکند. این شرکت نامهای را از طرف این بانک منتشر کرد که در آن گفته شده بود تتر یک حساب با ۱.۸ میلیارد دلار در آن افتتاح کرده است.

تتلو من يادت نرم در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۸ آذر ۹۶) تتر اعلام کرد که خدمات کیف پولهایی که محدود و تعلیق شدهاند را دوباره فعال کرده و تمام تراکنشهای در انتظار تایید، در حال پردازش هستند و به زودی همه آنها تایید خواهند شد. برای مدتی، تراکنش های دلاری خود را از طریق بانک های تایوانی و بانک ولز فارگو () به خارج از کشور تایوان انتقال میداد. به صورت ۱۰۰ درصد، توسط ارز اصلی خود پشتیبانی میشود و در هر زمانی میتواند با ارز اصلی معاوضه شود.

وبسایت تتر گزارش کرد که دفتر اصلی آن در هنگ کنگ واقع شده و دارای شعبههایی در سوییس است؛ اما جزئیات بیشتری اعلام نکرد. پروتکل مسترکوین بعدها تبدیل به سازمان تکنولوژیکی برای رمز ارز تتر شد و یکی از اعضای اصلی این پروژه یعنی براک پیرس، تبدیل به یکی از بنیانگذاران شد. کاربران ایرانی، علاوه بر پیگیری قیمت رمز ارزها، باید به قیمت لحظه ای تتر نیز توجه کنند؛ زیرا قیمت تتر بر روی قیمت کلی رمز ارزها تاثیر میگذارد.

اما در سال ۲۰۱۷ این شرکت قادر نبود به نیازهای معاوضه تتر با دلار کاربران پاسخ دهد. در سال ۲۰۱۷ احضاریههایی از طرف کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا () برای کمپانی تتر و اکسچنج بیتفینکس ارسال شد؛ نوبل بانک پورتوریکو که نقل و انتقالات تتر را انجام میداد نیز به دادگاه فراخوانده شد. در ۲۰ نوامبر همین سال (۱۹ آبان ۹۷) بلومبرگ گزارش کرد که دادستانهای فدرال آمریکا در حال بررسی فرضیه دستکاری قیمت بیت کوین توسط تتر هستند.

شرکت و توکن تتر به خاطر ادعای دستکاری قیمت خرید بیت کوین، بسیار جنجالی هستند. چرا قیمت لحظه ای تتر در صرافیهای ایرانی متفاوت است؟ در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۳ مهر ۹۷)، در طی قطعامید سرمایهگذاران از توکن ، قیمت این توکن به ۰.۹۰ دلار کاهش یافت. در کنار وضعیت کلی اقتصادی، نرخ تورم، مبادلات خارجی کشور، بدهی دولت، شاخص نسبت قیمت کالاهای صادراتی به وارداتی، ثبات سیاسی و غیره نیز بر روی نرخ دلار و تتر تاثیرگذار هستند. قیمت خرید تتر در صرافی های ایرانی نسبت مستقیم با میزان نقدینگی آنها دارد؛ صرافی هایی که نقدینگی تتر بالایی دارند، معمولا با قیمت بهتری را خرید و فروش میکنند؛ اما ممکن است یک اکسچنج با نقدینگی پایین هم قیمت مناسبی ارائه دهد.

آخرین بروزرسانی در: